65045, м. Одеса, вул. Преображенська, 64
Працюємо: Пн.- Пт. з 9:00 до 17:00
(048) 725 87 77
Цей день в історії
Письменник, який робить читачів щасливими: 18 квітня день народження Володимира Рутківського
18 квітня день народження Володимира Григоровича Рутківського. Український поет, прозаїк, дитячий письменник, новинар — це все він.А ще — лауреат численних літературних нагород, у тому числі премій імені Лесі Українки, Миколи Трублаїні, Віктора Близнеця, рейтингу «ЛітАкцент року 2009», літературної премії «Книга року BBC 2011», а також Національної премії України імені Тараса Шевченка.Творчість Володимира Рутківського – це захоплюючі історії для дітей і підлітків. Великий майстер літературного слова залишив багату спадщину своєї творчості, яка вчить бути патріотами своєї батьківщини та захищати її інтереси. Покоління українських дітлахів виростають на його пригодницьких творах. У 2017 році відбулась екранізація одного з найвідоміших пригодницьких романів В.Рутківського, та у прокат вийшла однойменна яскрава українська пригодницька стрічка «Сторожова застава».
Ми зібрали спогади про Метра, якими поділилися з нами письменники, одеські та не тількі, люди, які особисто знали пана Володимира.
Мені надзвичайно подобається, що у творах Володимира Рутківського пригоди глибоко переплетені з патріотичними мотивами. Причому все це дуже природне, адже Рутківський — умілий майстер побудови сюжетних ліній. І взагалі, його можна назвати дитячим літописцем козацької доби. Зрештою, Шевченківська премія за твір для дітей — це круто! Усім дитячим письменникам тепер є куди рости.Леся МОВЧУН,письменниця, мовознавець, член НСПУ.
Творчість Володимира Рутківського знаменувала собою постання новітнього канону вітчизняної літератури для дітей і юнацтва в Україні й назавжди залишиться однією зі знакових віх у її розвитку. Письменник витворив унікальні художні національні типажі та героїку, водночас нерозривно вплетені у духовне полотно людства й українського народу. «Від Рутківського» література для дітей і юнацтва в Україні остаточно й безповоротно на всіх рівнях — від профанного до академічного — нарешті стала визнаватися повноцінним художнім явищем, ЛІТЕРАТУРОЮ у повному обсязі значення цього слова.Володимир Григорович — унікальний Творець і Учитель творців. Людина неймовірної сили, таланту, сердечності, людинолюбства та доброти. Завдячуючи йому, в Україні піднялася й «стала на крило» чимала плеяда дитячих письменників, розкрили свій дар ілюстратори й редактори. Він — огром і безмежжя «Світу Рутківського», де завжди сонячно та душевно і всім вистачає сил і часу для Творення.Пан Володимир - "Поворотна Людина" мого життя. Той, хто свого часу розвернув мене обличчям до залюдненого світу, хто завжди вмів дати "чарівного пенделя" й мовчати так тепло й щиросердно, що тануть найбільш задавнені айсберги сліз. Із Володимиром Григоровичем у моєму житті пов'язане все хороше, навіть те, що відбулося далеко-далеко, на неосяжному струмені буття, за всіма межами.Пам'ятати Добро, помічати Світло, вірити Слову, приймати свою Долю і тримати Серце відкритим. Наталя МАРЧЕНКО,кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту біографічних досліджень НБУВ,провідний бібліограф НБУ для дітей, лауреат премії «Джури» В. Рутківського.
Володимир Рутківський — письменник із необмеженим ресурсом Фантазування та Любові! Іржа дорослості ніколи не торкалася його потужної дитячої вибухової уяви, а гіркий життєвий досвід і на мить не пригасив всеперемагаючої сердечності. Він пише поза «концептами» й «моделями», «вимогами ринку» й «настановами сьогодення». Пише від душі, від повноти Божого Дару та непідробної щиросердної цікавості до життя і людей. Книжки В. Рутківського обеззброюють і притягують дитячою відвертістю та чистотою, глибиною переживання «миті життя», відкритістю письменницького погляду на Людину та вірою у всеперемагаюче Добро у кожному з нас.Для мене Володимир Григорович — Диво Господнє. Людина, якій вистачило Людяності й щиросердної цікавості стежити, як розтрощена до тла жіночка помалу — крихта за крихтою — згрібає докупи себе і «свій світ». І бачити в тому — ПОСТУП, заміс на нові хліби. І радіти. І вірити. І таки «виштовхати» ту виліплену з крихт «пташечку» з «гнізда» зневіри та відчаю у світ, у люди…«Літописи Семисвіття» ніколи б не вийшли на світло з шухляди, коли б Володимир Рутківський так щиро не хотів знати: що буде далі? Він так любить життя, що мимоволі тим заряджаєшся і сам починаєш із цікавістю дивитися в майбутнє, і сподіватися на добре, і писати без оглядки й остраху — заради лише самої радості Творення.Наталя САВЧУК,письменниця.
Чому люди стають дитячими письменниками? Напевно, тому, що не хочуть розлучатися з дитинством і просто не можуть не поділитися з дітьми тими вражаючими світами, які народжуються у них в голові.Ось і Володимир Григорович щедро ділиться з нами дивовижними історіями, найчастіше написаними на реальному історичному матеріалі. Романами і повістями, де головною дійовою особою є наші далекі предки.А ще Володимир Григорович — весела людина і не може упустити випадку знайти для найбуденнішої події якийсь несподіваний поворот, який обов’язково розсмішить читача. Ще б пак, бо ж письменник багато років живе і творить в нашому чудовому місті — столиці гумору.Вчені переконливо доводять: усмішка продовжує життя. Вона — дуже важливий засіб спілкування людей, допомагає знаходити друзів, зміцнює здоров’я, усміхнена людина виглядає красивішою. Тому читачі книг Володимира Рутковського — це добрі, щасливі люди, які живуть і радіють цьому світу багато-багато років.Олександр МАКАРОВ,журналіст, член НСЖУ та НСПУ.Література — річ дуже індивідуальна, навіть інтимна.Особисто для мене книги В.Г. Рутківського — еталон тих книжок, які нині відносять до «сімейного читання», тобто вони цікаві людям будь-якого віку. Це книги, які писала розумна людина з почуттям гумору та нестандартним поглядом на життя. Книги легкі та захоплюючі.А в житті Володимир Григорович такий же, як і в своїх книгах: пустотливий, жвавий і по-хорошому непередбачуваний. З ним легко спілкуватися. І в той же час, якщо потрібно отримати пораду, то всі, хто з ним знайомий, знають, у кого таку пораду можна отримати.Олексій НАДЕМЛІНСЬКИЙ,дитячий письменник, член НСПУ.
Творчість Володимира Григоровича Рутківського для мене зразок кращої дитячої літератури. Із захопленням читаєш його гостросюжетні повісті, в яких багато гумору, фантазії і дуже добре виписані образи героїв. Коли потрапляєш в його світ казки, про все забуваєш.А ще він надихає нас своїми ідеями. І завдяки йому ми створили об’єднання дитячих письменників, випустили вже чотири спільні збірки.Він надихає нас на нові твори і допомагає адаптуватися в сучасній українській літературі. І будь-яка розмова з ним починається і закінчується жартом власного приготування.Ось такий у нас є в Одесі чарівник казки Володимир Григорович!Інна ІЩУК,письменниця, журналістка, член НСЖУ та НСПУ,голова об’єднання дитячих письменників Одеси,призерка фестивалю «Болдинська осінь в Одесі» та ін.
Коли мені запропонували написати ці «декілька слів», то я, чесно кажучи, злякалася. Я? Писати? Про Рутківського? Це ж живий класик! Його книги читають і діти, і дорослі. І цим сказано все.Так склалося, що в 2020 році я стала одним із переможців міжнародного літературного конкурсу «Корнейчуковська премія», головою журі якого був Володимир Григорович. Мене вразили в цій людині дві риси — простота і доброзичливість до нас, авторів-початківців.Наталія КАВУН,письменниця, лавреатка «Корнейчуковська премія» 2020 року.
І ще один спомин, яким поділився з нами Олексій Надемлінський.
«На той час я працював бібліографом в інформаційно-бібліографічному відділі. Моїм безпосереднім начальником була Наталія Кавун. В рамках своїх посадових обов'язків я мав серед іншого відстежувати ювілеї письменників та публікувати вітання або якийсь іншій матеріал на нашому бібліографічному блозі. Я казав Наталії, що 18 квітня у Володимира Григоровича день народження. І хоча дата некругла, але все одно хочеться зробити якесь неординарне вітання. Тут слід зауважити, що Наталка на той час вже була автором детективної повісті для підлітків та переможцем Корнійчуківської премії 2020 року. Та з Рутківським була знайома особисто. Володимир Григорович тоді — у 2020році - казав їй (чому я свідок): «Можеш стати українською Агатою Крісті, якщо трішки попрацюєш». Після нетривалих роздумів у мене з Наталкою виникла ідея – звернутися до українських дитячих письменників з проханням коротко відповісти на два запитання: що для них означає творчість Рутківського і він сам як особистість. Якщо говорити відверто, все це було схоже на авантюру. Але я наважився. І тут з'ясувалося, що наша пропозиція одразу викликала гарячий відгук. Саме прізвище Рутківський одразу викликало посмішку і... бажання підтримати нашу ініціативу. Леся Вороніна, Леся Мовчун, Наталка Марченко, всі одеські дитячі письменники... я не хочу називати їх усіх, бо раптом когось забуду! А коли всі швидко написали, ми поєднали та розмістили вітання на нашому бібліографічному блозі. Підозрюю, що вийшло непогано. Газета «Чорноморські новини» без зайвих питань розмістила це вітанняна своїх сторінках. А потім мені зателефонував сам іменинник: - Льошо, дякую за привітання, це ж така робота! Така робота!.. Здається, він був зворушений. - Господи, яка робота! Ваше прізвище творить дива! Мені просто треба було кинути клич! – сказав я.» Олексій НАДЕМЛІНСЬКИЙ,дитячий письменник, член НСПУ
Володимира Рутківського називають письменником, який робить читачів щасливими. Особливо дітей. Цілі покоління українських дітлахів виростали на його пригодницьких творах. Своїми історіями він ростив покоління гордих і вільних та змінював тих, хто жив у парадигмі маленької людини, покірної вічним поразкам: над його книгами не плачеться, після них хочеться жити, любити й пишатися тим, хто ти є.
Підсумки обласного онлайн конкурсу читців пам'яті Володимира Рутківського
Завершився наш перший онлайн конкурс читців пам'яті Володимира Григоровича Рутківського "Я з трояндвикладав слово". Жюрі провело величезну роботу. На конкурс надійшло більше 40 відео з 18 бібліотек територіальних громад області. Всі діти дуже талановиті, важко було обирати, але робота зроблена, переможці визначені. А щоб дізнатися іхні імена натисніть кнопочку
2 квітня Міжнародний день дитячої книги
Щороку 2 квітня ми святкуємо Міжнародний день дитячої книги. А дата була обрана не випадково. Саме цього дня народився славетний данський казкар – Ганс Крістіан Андерсен (1805-1875). Тож, відзначаючи цю подію, ми згадуємо всі чудові твори цього дивовижного митця й оцінюємо подальші старання його послідовників. А також розуміємо, яке місце сьогодні посідає книга у вихованні та розвитку дітей, адже саме вона відкриває малятам двері у великий та незнайомий світ, знайомить з невідомими раніше істотами, розкриває таємниці життя, сприяє становленню особистості.Ідея виокремити спеціальний день для популяризації книги серед юних читачів належить німецькій письменниці, авторці творів для дітей та активній громадській діячці – Еллі Лепман. Саме вона є засновницею Міжнародної ради з дитячої книги, за рішенням якої у 1967 році було впроваджено День дитячої книги. З перших днів це рішення було позитивно сприйняте в різних куточках світу, а свято відразу набуло всесвітнього значення.Варто сказати, що Елла Лепман виступала за створення окремої нагороди, щось на кшталт Нобелівської премії, тільки в галузі дитячої літератури. Так з’явилася Міжнародна премія імені Г.К. Андерсена. Нагороду почали видавати ще в половині 20-го століття, нею вшановують найкращих авторів та ілюстраторів дитячої книги. Нагороди вручаються на з’їздах Міжнародної ради з дитячої книги.Так склалося, що кожного Міжнародного дня дитячої книги найпопулярніший дитячий автор пише послання, адресоване найбільш юним читачам, а найкращий ілюстратор створює яскравий плакат, присвячений цьому дню. В 1973 р. та в 1979 р. почесних нагород за найкращу дитячу книгу були вшановані відомі українські письменники Богдан Чалий та Всеволод Нестайко.Дитяча література з'явилася порівняно нещодавно. До середини вісімнадцятого століття діти читали приблизно те саме, що і їхні батьки. Особливо популярними були «Робінзон Крузо» Д. Дефо та «Подорожі Гуллівера» Дж. Світа. А ще дорослі та малі читачі полюбляли східні казки. Тогочасні книголюби зачаровувалися фантастичними історіями із циклу «Цікаві арабські ночі» – про Аладдіна, Алі-Бабу і сорок розбійників та сім подорожей Синдбада-мореплавця. Першими дитячими творами були перекази, розповіді, оповідання, пісні, що передавалися в усній формі. Вони були покликані розважати та навчати малечу. Та перші серйозні кроки зі створення дитячої літератури з’явилися тільки у 18 столітті після того, як заговорили про інститут дитинства. До цього діти ставилися на однаковий рівень з дорослими, тому окремої спеціалізованої літератури для них не випускали. Так, в 1744 році світ побачила перша дитяча книжка розважального характеру під назвою "Маленька гарненька кишенькова книжечка". Її автором та видавцем був популяризатор дитячої книги тих часів – Джон Ньюбері. Видання відрізнялося гарною обкладинкою та захоплювало дітлахів веселими іграми та яскравими ілюстраціями.Жан-Жак-Руссо – ще один відомий філософ, який зробив неабиякий внесок у розвиток дитячої літератури. Він стверджував, що дітей треба виховувати, враховуючи їхні природні здібності та зацікавлення. Одним з письменників, який дотримувався філософії Руссо, був Томас Дей. Його перу належать багато творів для дітей.А суто дитяча література народилася аж через сто років – у дев′ятнадцятому столітті з появою братів Грімм. Їхні твори відразу привернули до себе увагу малечі. І дотепер ми не уявляємо, як можна вирости і не знати таких чудових казок, як, наприклад, про Білосніжку і Сплячу КрасунюАле саме Гансу Крістіану Андерсену вдалося змінити ставлення до дитячих книг та неймовірно розвинути і збагатити цей вид художньої літератури. Біографія Андерсена теж нагадує свого роду казку. Він народився в родині шевця і сам у ранньому дитинстві став підмайстром на фабриці. Але, коли йому виповнилося чотирнадцять, життя різко змінилося. Андерсен вирушив до Копенгагена, де став почесним учнем-танцівником у королівському балеті. Згодом, зрозумівши, що його справжнє покликання в іншому, почав писати твори для сцени і друкувати власні вірші у журналах того часу. Але прославився на весь світ завдяки своїм казкам. 1833 року він отримав Королівську стипендію за внесок до літератури. На згадку про великого казкаря на батьківщині Андерсена на набережній Копенгагена встановили статую героїні його казки – Русалоньки, що стала символом міста і нагадую всім відвідувачам про свого славного творця. УКРАЇНСЬКА ДИТЯЧА КНИГАПерша друкована дитяча книга в Україні з’явилася в 1574 році. Це було навчальне видання під назвою "Руська граматика, або Буквар". Підручник видав перший український книговидавець Іван Федоров у львівській друкарні. До складу видання увійшла абетка, а також зразки та вправи читання. В ці часи здебільшого випускалися навчальні дитячі книги. А вже у 18 столітті починають виходити книги для читання.Відомими дитячими письменниками тих часів були Іван Максимович, Ігнатій Максимович, Іван Пашковський, Григорій Сковорода тощо. У своїх оповіданнях для молоді Іван Максимович торкається морально-етичних тем, а от його брат Ігнатій захоплюється написанням од. Юнаки та дівчата захоплювалися поезією Івана Пашковського, який любив пожартувати та часто писав про перші юнацькі почуття та захоплення. Вперше просвітницькі ідеї в дитячій літературі з’явилися завдяки Григорію Сковороді. Його відомі дитячі твори: "Ой пташино-жовтобоко", "Гей, поля, поля зелені", різноманітні байки, епіграми тощо.Величезний вклад у розвиток дитячої української книжки зробив Іван Франко. Під кінець 18-го – на початку 19-го століття виходять казки та оповідання для маленьких читачів. Автор не просто пише казки, а намагається скерувати дитячу уяву від казкових героїв та подій до реалій справжнього життя. Франкові оповідання розповідають про життя простих сільських дітей – "Малий Мирон", "Грицева шкільна наука", "Під оборогом", "Олівець" та багато інших. Діти з захопленням зачитувались казкою "Лис Микита".ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ДИТЯЧІ КНИГИ ТА ЇХНІХ АВТОРІВ 1. Ганс Крістіян Андерсен виявляв незадоволення, коли про нього говорили, як про дитячого казкаря. Автор вважав, що його казки написані не тільки для дітей, але й для дорослих. Також він наказав, щоб на монументі, де разом з казкарем мала бути зображена малеча, не було жодної дитини.2. "Колобок" вважається суто слов’янською казкою. Проте подібний сюжет зустрічається в оповідях інших країн. Так, в США, це була казка про пряничного чоловічка, якого також з’їла лисиця. Аналогічні казки можна віднайти в німецькому, англійському та середньоазійському фольклорах.3. Відомі німецькі казкарі брати Грімм також були видатними вченими-філологами та засновниками науки германістики. Письменники брали активну участь у створенні першого словника німецької мови.4. Авторка багатьох дитячих творів, відомих у всесвітній літературі, Астрід Лінгред, володіла навичками стенографістки. Тому багато її робіт, а зокрема "Пеппі – Довга панчоха" спочатку була застенографована.Місія IBBY
Ініціатором святкування є Міжнародна рада з книг для юнацтва – неприбуткова організація, що складається з учасників з усього світу. Її мета – об’єднати книжки та дітей, сприяючи глобальному поціновуванню дитячої літератури. Організація невтомно працює над тим, щоб сприяти міжнародному взаєморозумінню за допомогою дитячих книжок і забезпечити кожній дитині доступ до високоякісних матеріалів для читання.Щороку різні національні секції IBBY обираються міжнародним спонсором Міжнародного дня дитячої книги. Цей спонсор обирає тему року і запрошує відомого автора зі своєї країни написати послання до дітей світу, а також відомого ілюстратора для створення плакату. Ці матеріали відіграють центральну роль у святкуванні року і використовуються для популяризації книг, читання і радості, яку вони приносять у життя дітей.Національні секції IBBY в усьому світі використовують Міжнародний день дитячої книги як можливість просувати дитячі книги та заохочувати до читання. Заходи варіюються від письменницьких конкурсів та оголошень про книжкові премії до зустрічей з авторами дитячої літератури. Часто Міжнародний день дитячої книги пов’язаний з ширшими святкуваннями, присвяченими дитячій книзі, і включає в себе спеціальні заходи, такі як зустрічі з авторами та ілюстраторами.
Магія дитячої книги — це не про магічні сюжети чи чарівні можливості їх персонажів. Не всі ж дитячі книги казкові й магічні. Це, в першу чергу, про суперсилу дитячої книги, що вона здатна здійснити на читача чи слухача. Це про можливість дитячої книги змінюватись з роками, ставати глибшою й філософською, мудрішою і ціннішою. Лише перечитавши дитячі книги у дорослому віці, ми зможемо відчути та посмакувати їх цінність та значимість, силу та магію.Читайте самі, читайте разом з дітьми. Бонусом отримаєте відпочинок, покращення стосунків, спонукання дітей до читання, час для себе або час разом, добру сімейну традицію та приклад для наслідування, теми для роздумів або відповіді на життєві питання.
…Якщо якась книга під час першого, можливо навіть випадкового, знайомства справила на тебе досить глибоке враження, то через деякий час не знехтуй прочитати її ще раз! Дивно, як при повторному читанні проступає ядро книги, як після спаду чисто поверхневої напруги стають очевидними внутрішня життєва цінність, своєрідність краси та сила зображення.Герман Гессе «Магія книги»
А у нас для вас добірка дитячих книг, які варто перечитати дорослим:• «Книга Джунглів» Редьярд Кіплінг• «Аліса в країні чудес» Льюїс Керролл• «Вафельне серце» Марія Парр• «Казки Долини мумі-тролів» Туве Янссон• «Тореадори з Васюківки» Всеволод Нестайко• «Міст в Терабітію» Кетрін Патерсон• «Таємний сад» Френсіс Бернетт• «Гаррі Поттер» Дж. К. Роулінг• «Пригоди Тома Соєра» Марк Твен• «Пригоди Гекльберрі Фінна» Марк Твен• «Поліанна» Портер Елінор• «Маленький принц» Антуан де Сент-Екзюпері• «Павутиння Шарлотти» Е. Б. Вайт• «Хранитель» Лоїс Лоурі• «Пітер Пен» Джеймс Баррі• «Вінні-Пух і всі-всі-всі» А.А. Мілн• «Стонадцять халеп Остапа Квіточки» Сашко Дерманський• «Все про Мері Поппінс» Памела Треверс• «Хроніки Нарнії» Клайв. С. Льюїс• «Кульбабове вино» Рей Бредбері• «Тім Талер, або Проданий сміх» Джеймс Крюс• «Чарлі і шоколадна фабрика» Роальд Дал• «Матильда» Роальд Дал• «Небезпечні мандри» Річард Адамс• «Зима, коли я виріс» Петер ван Гестел• «Роні, дочка розбійника» Астрід Ліндгрен• «Дивовижний світ Келпурнії Тейт» Келлі Жаклін• «Мандрівний замок Хаула» Діана Вінн Джонс• «Енн із Зелених Дахів» Люсі Мод Монтгомері• «Там, де водяться диковиська» Моріс Сендак• «Вельветовий кролик» Марджері Вільямс• «Різдвозавр» Том Флетчер• «Мандри Гуллівера» Джонатан Свiфт
3 квітня День народження мобільного телефону
3 квітня дивне свято на Землі - воно присвячене дню народження... мобільного телефону 📱. І це завдяки такому собі Мартіну Куперу, який п'ятдесят років тому - 1973-го - продемонстрував своє дітище - перший у всесвіті мобільний телефон.Щоправда, це був не сучасний гаджет, який може дуже багато, до якого ми всі звикли і без якого не мислимо свого життя, а серйозний прилад доволі солідних розмірів. Немає нічого дивного у тому, що перший мобільний телефон важив 2,5 кілограма.Біткоїни, штучний інтелект, нейроінтерфейс - історія цих ідей розпочалася дуже давно, коли людство вирішило спростити собі життя...А як добре ти знаєш свій гаджет?📲 Пропонуємо дізнатися ще більше! Цей день дуже гарний привід взяти в бібліотеці книгу Андрія Тужикова "Коротка історія технологій, або Як зрозуміти свій гаджет"Потужності твого смартфона вистачає, аби вивести на орбіту цілий космічний корабель та керувати справжньою дослідницькою місією! ��Важко повірити, але бортовий комп'ютер космічних кораблів "Аполлон" працював на частоті лише 2 мегагерци (це в тисячі разів менше, ніж у сучасних ґаджетів), мав 4 кілобайти оперативної і 72 кілобайти постійної пам'яті.Ми наближаємося до того, що називається технологічною сингулярністю. Це момент, коли ми вже не контролюємо технологій, не розуміємо, що відбувається з ними, і втратили контроль над ситуацією.
1 квітня День "Читання - це весело"
1 квітня відзначаються два, на наш погляд, споріднених свята – День сміху та День «Читання – це весело». День «Читання – це весело» присвячений показу юним читачам, що книги можуть бути не менш захоплюючими та веселими, ніж телевізор чи інші форми розваг. Особливу увагу цього дня приділяють гумористичним творам, таким як книги-жарти, комедії або головоломки. Існує безліч способів зробити цей день захоплюючим і залучити до нього дітей. Ви можете знайти веселі вікторини в Інтернеті і разом з дитиною перевірити, хто краще розв'язує головоломки. А можете відвідат нашу бібліотеку та знайти книги, що дарують сміх і радість. Ще одна чудова ідея – провести день, створюючи власні смішні історії та записуючи їх. Головне завдання цього дня – показати дітям, що читання може бути цікавим і приємним заняттям, яке принесе їм радість і, можливо, спонукатиме читати щодня.Поради для святкування:• Інтерактивні вікторини: Знайдіть цікаві головоломки та вікторини онлайн, де можна разом з дітьми вирішувати завдання.• Бібліотечний день: Візит до бібліотеки допоможе знайти нові веселі книги, що захоплять навіть тих, хто не любить читати.• Творчий процес: Спробуйте разом вигадати кумедні історії – це дозволить дітям не лише розвивати фантазію, але й отримати купу позитивних емоцій.Читання має бути веселим і легким, і цей день – чудова нагода показати дітям, як багато радості можна отримати від книг! Пропонуємо книги для читання та реготання:
Всесвітній день театру
🎭«Я люблю театр – він реальніший за життя»,- Оскар Вайлд 📖«Портрет Доріана Грея».Всесвітній день театру відзначається щорічно 27 березня ✨️. Свято було запроваджено у 1961 році Міжнародним інститутом театру як надбання культури та вшанування всіх робітників театру від театральних режисерів, акторів і сценографів до білетерів.У театрі немає другорядних професій. Усі, хто працює — від акторів до гардеробників, причетні до цього свята. Сьогодні Одеська обласна бібліотека для дітей щиро вітає всіх причетних з цим святом💐! І якщо життя — це гра, а всі ми в ній актори, тоді ми бажаємо кожному обрати в житті, ту роль, яка йому до душі і зіграти, її бездоганно і блискуче. Будьте щасливі та здорові, любіть театр і мистецтво!🎉🎉🎉
24 березня Міжнародний день досягнень (або Міжнародний день відмінників) (International Day for Achievers)
24 березня кожного року світ відзначає Міжнародний день досягнень (або Міжнародний день відмінників) (International Day for Achievers). Це свято цілеспрямованих, амбіційних та впевнених у собі людей.Цей день має за мету привернення уваги суспільства до невідомих звичайних людей (студентів, вчених, медиків, вчителів тощо), які певним чином сприяють покращенню нашої планети та нашого життя; заохочення й натхнення щодо досягнення своєї мети.День був заснований, щоб визнати тих, чия праця та досягнення часто залишаються непоміченими або недооціненими. Це день для кожного, хто має що святкувати, незалежно від того, велике це досягнення чи маленька перемога.Міжнародний день досягнень є нагадуванням, що навіть найменші перемоги варто відзначати. Адже кожен крок уперед - це важливий внесок у ваше майбутнє.
Змінити світ спроможний кожен, для цього необов’язково бути багатим чи знаменитим. Рухайтесь у напрямку до мети, аби реалізувати власні мрії й бути щасливими людьми!
А ми пропонуємо вашій увазі добірку книг з мотивуючими біографіями людей, чиї досягнення оцінив весь світ.Для середнього та старшого шкільного віку:
Троян-Яскот Агнешка Як стати кимось / Агнешка Троян-Яскот; пер. З польськ. Маріяни Пушкарук. – Харків : Юнісофт, 2020. – 160 с. : іл.
Сердюк Марія Білл Гейтс / Маша Сердюк. – Київ : "Агенція "ІРІО", 2020. – 112 с. : іл. – (Видатні особистості. Біографічні нариси для дітей)
Мащенко О. Національний олімпійський комітет України про легку атлетику та Володимира Куца, Юрія Седих, Валерія Борзова, Сергія Бубку, Наталю Добринську: оповідання / Олександр Мащенко. – Київ : Грані-Т, 2011. – 120 с. : іл. - (Життя видатних дітей)
Сміт Д. Думати, як Вінстон Черчилль / Деніел Сміт ; пер. з англ. Н. Мочалової. – Київ : Вид.група КМ-БУКС, 2018. – 224 с.
Сміт Іан Гейдн Коротка історія фотографії. Ключові жанри, роботи, теми і техніки / Іан Гейдн Сміт ; пер. з англ. Тетяни Савчинської. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2024. – 224 с.
18 березня Всесвітній день переробки
Щороку Земля дає людству мільярди тонн природних ресурсів, але в недалекому майбутньому вони можуть закінчитися. Тому ми маємо задуматися над тим, що викидаємо на смітник. Різноманітні упаковки, використаний папір, пластик, скло та інші матеріали — якщо все це піддавати вторинній переробці, можна зберегти велику частину природних ресурсів для наступних поколінь. Щоб підкреслити важливість цієї проблеми, виробити спільні міжнародні стандарти переробки, забезпечити майбутнє нашої планети, Бюро міжнародної переробки заснувало Всесвітній день переробки (Global Recycling Day), який щорічно відзначається 18 березня.
Чому важлива ця подія? Цей день популяризує надзвичайну роль переробки в усьому світі, інформує про переваги, які вона надає, стимулює уряди країн та бізнесові організації розвивати переробну промисловість. Вторинна переробка знижує кількість відходів на сміттєзвалищах та сміттєспалювальних заводах, зберігає природні ресурси, економить енергію, створює нові робочі місця.В Україні проблему переробки вторинної сировини не можна назвати вирішеною. Відсутність сміттєпереробних підприємств та відповідного законодавства призводить до того, що сміттєзвалища, законні та стихійні, захопили вже значну територію країни, а на переробку відправляється лише мізерна частка відходів. Сортуванням відходів у нас переймаються лише нечисленні активісти та небайдужі громадяни, тому в сміття потрапляє багато пластику, при спалюванні якого в повітря виділяються отруйні сполуки. На відміну від європейських країн, українські закони не зобов’язують виробників забезпечувати можливість вторинної переробки продукції.Тому Всесвітній день переробки для України є дуже важливим приводом, щоб почати нарешті піклуватися про наші природні ресурси, будувати переробні заводи та залучати інвестиції в переробну промисловість. І якщо промислова переробка залежить в основному від політики держави, то викидати пластик в окремі контейнери або відмовитися від використання поліетиленових пакетів цілком під силу кожній людині.
Часті Питання та відповіді про Всесвітній день переробкиЯкі природні ресурси нашої планети є найбільш важливими?Ми маємо найбільше дорожити повітрям, водою, природним газом, вугіллям, нафтою та корисними копалинами. Всі людські засоби до існування залежать від цих шести ресурсів. Підкреслюючи значення матеріалів вторинної переробки, їх стали називати сьомим ресурсом.Чи правда, що переробці підлягають тільки предмети, виготовлені з одного матеріалу?Ні, це не так, адже відходи рідко бувають суто пластиковими або паперовими. Наприклад, упаковка з-під соку складається з картону, фольги й пластика. Сучасна переробна індустрія дозволяє розділяти предмети на складові частини, а виробники своєю чергою намагаються зробити продукцію максимально придатною для переробки.Скільки разів можна переробляти один і той же матеріал? Скло та метали можна переробляти скільки завгодно. Папір переробляють до семи разів; пластик після кількаразової переробки змішують з іншими матеріалами, наприклад, додають в суміш для асфальтового покриття.В якій країні переробляється найбільша частина відходів?Такою країною є Швеція, якій вдалося досягти 99% переробки вторинної сировини. Країна навіть імпортує відходи з інших країн, щоб переробити їх для забезпечення енергією — опаленням та електрикою. Австрія, Німеччина та Швейцарія переробляють 97% відходів. Які матеріали не підлягають вторинній переробці?Серед таких матеріалів — папір чи картон, забруднені жиром; поліпропіленові кришки від пластикових пляшок; керамічний термостійкий посуд; одноразовий поліпропіленовий посуд; медичні відходи; віконне скло та дзеркала.
Як відзначати Всесвітній день переробки?Щоб взяти участь в корисній справі переробки відходів, треба починати з власної оселі.• Найперше, що кожен день опиняється в сміттєвому відрі кожної родини — це харчові відходи. Їх, а також інше органічне сміття, таке як обрізані гілки чи скошену траву, найкраще складати в компостну купу. Таким чином утворюються повноцінні органічні добрива для городу, саду чи квітника.• Також побутовим відходам можна подарувати життя, зайнявшись прикладною творчістю. Наприклад, з уламків розбитих чашок, тарілок чи керамічної плитки можна зробити мозаїчне панно, зі старого текстилю — ковдру в стилі печворк.• Вдома варто відмовитися від одноразового посуду• Краще не викидати непотрібний одяг, а віддавати його до благодійних організацій.• Корисно буде не купувати пластикові пакети, а складати покупки в багаторазову сумку з тканини.• За можливості слід віддавати перевагу напоям в скляній та металевій тарі, і взагалі товарам чи упаковкам, що підлягають повторній переробці.• Не зайвим буде дізнатися, де знаходяться місцеві пункти прийому макулатури, батарейок, пластику.• Можна долучитися до програм чи акцій, спрямованих на сортування сміття чи встановлення спеціальних контейнерів у місті.
В нашій бібліотеці ви знайдете книги, які допоможуть зрозуміти важливість екосвідомості. Переробка - це не прсто тренд, це необхідність та наше майбтнє. Приходьте, читайте та навчайтесь екосвідомості з малечку!
День українського добровольця
14 березня в Україні відповідно до Постанови Верховної Ради від 17 січня 2017 року №1822VІІІ «Про встановлення Дня українського добровольця» відзначають День українського добровольця. Це свято приурочено сучасним добровольцям, що 14 березня 2014 року започаткували формування першого батальйону добровольців. Сучасний український добровольчий рух пов’язаний з розгортанням Росією війни проти України. Вже з часом добровольчий військовий рух буде інтегрований в Збройні сили України та структури МВС. На перший погляд досить дивним виглядає поява військових добровольчих формувань в Україні, яка мала свої збройні сили.Досить символічно, що в 100-ту річниці появи у Львові першого українського добровольчого формування – Легіону Українських січових стрільців, довелось відроджувати ці традиції в 2014 році. Правда, в серпні 1914 творення Легіону УСС у складі армії Австро-Угорської імперії було кроком до боротьби за державу після Першої світової війни. А в березні 2014 добровольці формувались для оборони незалежності та суверенітету України.Одним з найвідоміших добровольчих батальйонів в наш час є полк «Азов», сформований у травні 2014 року в Маріуполі. Також з лютого 2023 року в Україні почала формуватися «Гвардія наступу» – штурмові бригади, які набирають добровольців для протистояння російській агресії. Це свято людей, які свідомо, за покликом власного серця, стали на захист своєї Батьківщини і захищають рідну землю від загарбників. І наш з вами обов’язок пам’ятати про їхній подвиг, пам’ятати про нашу історію, пам’ятати про тих не побоявся взяти в руки зброю і піти боронити рідну землю, та всім, хто протягом вже кількох сотень років завжди, коли виникає загроза для нашої України, сміливо йде в бій за її цілісність та незалежність.